Podręcznik "Ekonomia w zarysie"

Kilka porad dotyczących korzystania z podręcznika

Dlaczego warto korzystać z zamieszczonych w podręczniku quizów?

Przyzwyczailiśmy się do traktowania testów jako sposób sprawdzania wiedzy, tymczasem – jak pokazują badania naukowe – są one świetną metodą uczenia się. Dlaczego tak jest? Gdy po zapoznaniu się z jakimś materiałem spróbujemy rozwiązać krótki test z tego zakresu, to wspomagamy uczenie się na dwa sposoby.

  1. Po pierwsze, mierząc się z pytaniem, a następnie sprawdzając, czy udzielona była poprawna, otrzymujemy informację zwrotną, czy opanowaliśmy dobrze ten zakres materiału. Innymi słowy, sprawdzamy w ten sposób, czy zrozumieliśmy to, czego się uczymy.

  2. Po drugie, wykorzystujemy w ten sposób naturalny mechanizm zapamiętywania. Nasz mózg łatwiej zapamiętuje to, z czym spotykamy się co pewien czas niż to, z czym zetknęliśmy się tylko jeden raz. Wypełniając test po przeczytaniu fragmentu podręczniku, robimy od razu małą powtórkę. A jeśli po pewnym czasie powrócimy do tego samego testu, to fundujemy naszej pamięci dodatkowe wzmocnienie.

W skrócie: dzięki quizom sprawdzamy, czy zrozumieliśmy i wspomagamy zapamiętywanie.

Dlaczego warto śledzić to, co dzieje się aktualnie w gospodarce?

Nadrzędnym celem uczenia się zawsze powinno być to, żebyśmy lepiej rozumieli to, co się dzieje dookoła nas i potrafili rozwiązywać problemy, z jakimi się spotykamy. Wydarzenia gospodarcze codziennie zawierają ważne (tj. takie, które mają wpływ na nasze życie) oraz ciekawe informacje. Analizując je, możemy lepiej zrozumieć i utrwalić treści teoretyczne poznawane na lekcjach. W tym celu przygotowana została specjalna baza źródeł wiedzy ekonomicznej. Warto wybrać z niej 2-3 źródła i śledzić je regularnie.

Podręcznik zawiera dużo materiałów uzupełniających, do których prowadzą linki i kody QR. Dlaczego warto do nich zaglądać i jak z nich korzystać?

Materiały uzupełniające zostały przygotowane, w taki sposób z kilku powodów.

  1. Po pierwsze, można w ten sposób wykorzystać – niemożliwe do umieszczenia w papierowym podręczniku – materiały multimedialne takie jak filmy i gry.

  2. Po drugie, można w ten sposób odsyłać czytelników do aktualnych statystyk i analiz.

  3. Po trzecie, osoby zainteresowane mogą dzięki nim pogłębić wiedzę, a jednocześnie główny tekst podręcznika nie jest przeładowany treściami, które nie są niezbędne do zrozumienia najważniejszych rzeczy z danego działu.

Aby zapoznać się z tymi materiałami wystarczy wpisać podany adres do przeglądarki internetowej (dla ułatwienia zastosowano krótkie adresy) lub zeskanować kod QR smartfonem. Od czytelnika zależy, czy z materiałów skorzysta w trakcie lektury danego fragmentu, po skończeniu całego rozdziału czy nie skorzysta w ogóle.

Każdy link z podręcznika prowadzi najpierw do witryny ekonomia.blog, nawet jeśli strona zawiera tylko przekierowanie do innej witryny. Dlaczego?

Takie rozwiązanie było konieczne, aby uniknąć sytuacji, w której pod podanym podręczniku adres planowany materiał przestał być dostępny. Dzięki temu, że adresy z podręcznika prowadzą wyłącznie do strony ekonomia.blog, nieaktywne linki mogą być naprawiane lub zmieniane.

Aplikacja

Podręcznikowi towarzyszy specjalnie przygotowana aplikacja, do której dostęp można uzyskać odwiedzając adres ekonomiawzarysie.glideapp.io. Następnie można zainstalować aplikację w telefonie według podanych tam wskazówek.

Alternatywnie można zeskanować kod QR →.