Przyzwyczailiśmy się do traktowania testów jako sposób sprawdzania wiedzy, tymczasem – jak pokazują badania naukowe – są one świetną metodą uczenia się. Dlaczego tak jest? Gdy po zapoznaniu się z jakimś materiałem spróbujemy rozwiązać krótki test z tego zakresu, to wspomagamy uczenie się na dwa sposoby.
Po pierwsze, mierząc się z pytaniem, a następnie sprawdzając, czy udzielona była poprawna, otrzymujemy informację zwrotną, czy opanowaliśmy dobrze ten zakres materiału. Innymi słowy, sprawdzamy w ten sposób, czy zrozumieliśmy to, czego się uczymy.
Po drugie, wykorzystujemy w ten sposób naturalny mechanizm zapamiętywania. Nasz mózg łatwiej zapamiętuje to, z czym spotykamy się co pewien czas niż to, z czym zetknęliśmy się tylko jeden raz. Wypełniając test po przeczytaniu fragmentu podręczniku, robimy od razu małą powtórkę. A jeśli po pewnym czasie powrócimy do tego samego testu, to fundujemy naszej pamięci dodatkowe wzmocnienie.
W skrócie: dzięki quizom sprawdzamy, czy zrozumieliśmy i wspomagamy zapamiętywanie.
Nadrzędnym celem uczenia się zawsze powinno być to, żebyśmy lepiej rozumieli to, co się dzieje dookoła nas i potrafili rozwiązywać problemy, z jakimi się spotykamy. Wydarzenia gospodarcze codziennie zawierają ważne (tj. takie, które mają wpływ na nasze życie) oraz ciekawe informacje. Analizując je, możemy lepiej zrozumieć i utrwalić treści teoretyczne poznawane na lekcjach. W tym celu przygotowana została specjalna baza źródeł wiedzy ekonomicznej. Warto wybrać z niej 2-3 źródła i śledzić je regularnie.
Materiały uzupełniające zostały przygotowane, w taki sposób z kilku powodów.
Po pierwsze, można w ten sposób wykorzystać – niemożliwe do umieszczenia w papierowym podręczniku – materiały multimedialne takie jak filmy i gry.
Po drugie, można w ten sposób odsyłać czytelników do aktualnych statystyk i analiz.
Po trzecie, osoby zainteresowane mogą dzięki nim pogłębić wiedzę, a jednocześnie główny tekst podręcznika nie jest przeładowany treściami, które nie są niezbędne do zrozumienia najważniejszych rzeczy z danego działu.
Aby zapoznać się z tymi materiałami wystarczy wpisać podany adres do przeglądarki internetowej (dla ułatwienia zastosowano krótkie adresy) lub zeskanować kod QR smartfonem. Od czytelnika zależy, czy z materiałów skorzysta w trakcie lektury danego fragmentu, po skończeniu całego rozdziału czy nie skorzysta w ogóle.
Takie rozwiązanie było konieczne, aby uniknąć sytuacji, w której pod podanym podręczniku adres planowany materiał przestał być dostępny. Dzięki temu, że adresy z podręcznika prowadzą wyłącznie do strony ekonomia.blog, nieaktywne linki mogą być naprawiane lub zmieniane.
Podręcznikowi towarzyszy specjalnie przygotowana aplikacja, do której dostęp można uzyskać odwiedzając adres ekonomiawzarysie.glideapp.io. Następnie można zainstalować aplikację w telefonie według podanych tam wskazówek.
Alternatywnie można zeskanować kod QR →.